Mis on Hoovigolf?


Hoovigolf on lihtne ja kaasahaarav liikumine kõigile. Järgnevalt mõni sõna hoovigolfi erinevatest tahkudest ja siis sellest kuidas seda mängida. Kui tunned ennast ära kasvõi ühes järgnevaist sobib hoovigolf ka sinule:


 • Aeg sõpradega - viime ennast kujutlustes korraks ilusasse parki koos parimate sõpradega, mõnusat jutuvada, veidike nostalgitsemist ning sealjuures kerge eesmärgipärane liikumine. Selline kujutelm viib meid justkui ajas tagasi, aega kus meil päriselt oligi aega, kui me päriselt uksest välja läksime ja lähedastega aega veetsime. Miks ei või me sellist aega uuesti nautida,? Võime ikka, hoovigolf teeb selle võimalikuks ja mõjub justkui nooruse eliksiirina, mis meid läbi elu kannab. Üheskoos veedetud sotsiaalne aeg koos lähimate sõprade ja lõbusa liikumisega on aeg, mis toob teid hetkesse ja täidab õnnetundega. Huvitav on hoovigolfi juures ka see, et see pole ühekordne üritus ja peale seda unustusse vajuv mälestus vaid pigem nagu tihe sünnipäeva päev, mil jälle ja jälle oma sõpradega kokku saad, ehk järjepidevalt kaasahaarav.   
 • Põgenemine rutiinist - kõik golfid on tuntud oma kaasakiskuva ja rutiini pärssiva loomu poolest, mida tagab nn. Golfi olemus, kus samal rajal on palli või ketta erinevatest püsima jäämise kohast sõltuvalt miljon eelnevast ringist erinevat edasimängimise võimalust. 
  Golfi olemus₁ - Kui püüda lahti seletada golfi olemus, siis see koosneb peamiselt kahest komponendist, millest esimene on rutiini lõhkumine (millest juba eelmises lõigus juttu oli) ja teiseks on teosta-puhka liikumise vorm.
  Näitlikult teosta-puhka liikumisviisist - seisad raja alguses ja sooritad esimese viske või löögi (teosta vorm), seejärel ootad kuni teised oma soorituse teevad (puhka vorm), vahepeale mõõdukas liikumine jalutades ja kõik kordub taas. Niimoodi saad mõõduka, kuid regulaarse liikumise, kuid ei tunne pingutust. Iga pingutustnõudva ala suurimad väljakutsed seisnevadki just enda pingutusse viimise motivatsioonist ja see on ka loobumiste põhiline põhjus.
  PS. Hoovigolfi on sisse põimitud ka võimalik kiirendus pulsi tõstmiseks, mis omab kahte eesmärki. Esimeseks on mängule põnevuse lisamine ja teine liikumisharjumuse tervislikumaks muutmine - saame korraks pulsi ülesse. Nii naljakas kui see ka pole, see ei näi meile pingutusena.
 • Lõbus vabaaja sisustamine - perekondlik ühistegevus, sünnipäevad, firmaüritused jms. koos hoovigolfiga saavad uue mõõtme, sest samas lihtne, kuid väljakutsuv tegevus pakub rõõmu nii noortele kui vanadele, rikastele kui vaestele, naistele kui meestele, jne. 
 • Trenn - nagu igal alal teeb korduste arv sind selles paremaks, sama on ka Hoovigolfiga. Lisaks põletab Hoovigolf hea hulga su kaloreid ja pakub viisaka sõõmu värsket õhku. Ja tead mis - hoovigolfi treeninguks on sul vaja vaid iseennast ja pealehakkamist. Kui sul hetkel regulaarne liikumisharjumus puudub on see sinu elu parim uus algus.
 • Võistluspinge - võita on vahava ning hea sooritus lisab hingele rahulolu. Hoovigolfi võistlused panevad su proovile võrreldes teiste mängijate ja su endaga eelnevate ringide suhtes. Samas koos, kuid samas individuaalselt teed karjääri ja võidad tuntust, magus. 
 • Teenistus - võistluste ja ürituste korraldamine, parkide ehitamine, uute toodete väljamõtlemine ja turundus need on vaid mõned näited, kuidas Hoovigolfist võib saada lisateenimine või põhiteenistus sinu jaoks.
 • Eesmärgipärane looduses viibimine - looduses käia on rahustav, tervislik ja kõik muud head omadused veel, kuid järgi mõeldes hakkab samas kohas niisama ringi uidates pikapeale igav. Hoovigolf annab mõtte looduses viibimisele ja hasardi iga järgnev ring paremini teha ning märkamatult oled jälle kohal, jälle looduses.
 • Reisimine - Golfiline liikumine kodurajal on parim, aga golfiline liikumine avastades teisi Hoovigolfi parke on veelgi kütkestavam. Juba mõte sellest, et näed uusi põnevaid rajakujundusi paneb su kohvreid pakkima nädalavahetuseks või lausa terveks puhkusenädalaks ja mis põhiline, see on soodsaim reisimise võimalus.

Kokkuvõtvalt on Hoovigolf segu sportlikust pallimängust, selle üritustest, võistlustest, seda hõlmavast taristust ja melust.

Kuidas mängida Hoovigolfi:

Hoovigolfis tuleb saada pall pesast (raja algus) väravasse (raja lõpp) võimalikult väheste löökide/puudetega, sealjuures palli suunatakse/lüüakse vaid jalaga. Iga palli puude lisab sinu skoorile ühe punkti. Võitja on see, kes kogu Hoovigolfi pargi läbimisel on saanud tulemuseks väikseima skoori. Hoovigolfi reeglid leiad siit:

Pilt - Hoovigolfi pesa (raja algus) 

Pilt - Hoovigolfi värav (raja lõpp)


Nagu eelnevalt mainitud algab Hoovigolfi rada spetsiaalselt jalatalla kujuliselt pesalt ja lõppeb väravaga. Hoovigolfi radadel võidakse kasutada põnevuse tõstmiseks kohustuslikke rajapunkte Mando-sid (tuleb inglise keelsest sõnast mandatory), millest peab mööduma, kas vasakult, paremalt või üldsegi kahe rajapunkti vahelt.
 Hoovigolfi rajad moodustavad omakorda Hoovigolfi väljaku/pargi. Hoovigolfi pargis on enamasti 10, 15 või 20 pesa ja väravat ning vastavalt kaks korda rohkem radu, sest igast pesast on alati võimalik mängida, kas alustaja- või edasijõudnu asetust/rada. Alustajate asetused on lühemad-lihtsamad, edasijõudnute omad, aga enamasti pikemad ning vürtsitatud keerulisemate elementidega.


Hoovigolfi plussid:

1) Hoovigolf nõuab võrreldes teiste golfidega (golf, disc golf, foot golf, jne) oluliselt väiksemat maa-ala.

2) Hoovigolf ei ole erinevalt teistest golfidest ristkasutamiseks ohtlik,  saab planeerida teiste pargi-/ hoovitegevuste vahele (mänguväljakud, jõusaalid, lavad, staadionid, jne.)

3) Hoovigolf ei vaja spetsiaalset varustus ja mängija sobiv iga algab kolmest aastast...

4) Hoovigolfi saab rajada juba niidetavatele aladele ja see ei too maavaldajale lisakulusid.

5) Hoovigolf teeb hoovid/pargid turvalisemaks, sest neid väisab rohkem liikuvaid inimesi.

6) Hoovigolf paneb inimesed regulaarselt liikuma ning on sealjuures potentsiaalseks terviseriskide ennetajaks.


HOOVIGOLFI EESMÄRGID

  

Hoovigolfi ajalugu

Hoovigolfi ajaloo algus oli Eestis, Tallinnas Paldiski mnt. 124B maja ees 2020. aasta novembris kui ühel discgolfi harrastajal oli probleeme käevaluga.  Eelnevast lähtuvalt tekkis idee luua liikumisharrastus, kus jalaga palli lüües saaks rada läbida, oleks lõbus ning kaasahaarav. Mõned aastad sai kontseptsiooni kokku pandud ning selle erinevaid versioone testitud jalgpalli klubide ürituste ja sünnipäevade raames.  2023. aasta alguseks oli formaat leitud ja visandid inventari tootmiseks paberile kantud.

Esimene kümne väravaga statsionaarne Hoovigolfipark valmis 23.08.2023 Eestis, Harjumaal,
Lehola alevikus.   


Kokkuvõtvalt:

Vähene liikumine on praeguse aja üks peamisi probleeme. Hoovigolf paneb inimesed järjepidevalt liikuma. Tava golf ja discgolf on eelnevat tõestanud, kuid ei sobi linnaruumi ristkasutuse ohtlikkuse pärast. Hoovigolfiga seda muret pole. Hoovigolf soodustab sotsialiseerumist, maandab stressi, lisab parkidesse liikuvust ja seeläbi ka turvalisust.

Hoovigolfi potentsiaalsed kasutegurid on: 1. regulaarne liikumine (südame veresoonkonna haiguste ennetamine) 2. Igapäeva rutiinist ja probleemidest eemaldumine (stress ja pinged) 3. Tutvumine mõttekaaslastega (sotsialiseerumine, innovatsioon)